Χωρίς γκολ δεν κερδίζεις

Ισόπαλο δίχως τέρματα έληξε το παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της SKODA ΞΑΝΘΗ με τον Εργοτέλη.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τις εντός έδρας επιτυχίες τους μετά το 1-0 επί του Πανθρακικού, σε μία αναμέτρηση που είχαν δύο δοκάρια με τους Ντε Γκούζμαν και Βάλλα ενώ οι φιλοξενούμενοι ένα, με τον Μπαντιμπανγκά.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Πίτσος.

Οι δηλώσεις των προπονητών

ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (Εργοτέλης): «Καταρχήν θέλω να πω ότι γνωρίζαμε την πολύ καλή ποιότητα της SKODA ΞΑΝΘΗ. Η αποστολή μας ήταν δύσκολη και με βάση αυτά τα δεδομένα, ο Εργοτέλης έδειξε πολύ καλή εικόνα στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Στο α’ μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι. Εμείς στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε αρκετά, είχαμε τον έλεγχο του αγώνα αλλά και κάποιες προϋποθέσεις για ευκαιρίες. Αντίθετα η SKODA ΞΑΝΘΗ είχε μόνο το δοκάρι από τη στημένη φάση στο τέλος. Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών μας και από την εικόνα μας κυρίως στο β’ μέρος. Το παιχνίδι αυτό έχει τελειώσει και το μυαλό μας είναι στην συνέχεια.»

ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΣ (SKODA ΞΑΝΘΗ): «Πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές έγινε ένα καλό παιχνίδι από το οποίο έλλειπε το γκολ. Στα πρώτα λεπτά θα μπορούσαμε να σκοράρουμε. Η μπάλα όμως δεν μπήκε στα δίχτυα και πλέον κοιτάμε την συνέχεια. Θεωρώ πως προσεγγίσαμε περισσότερο εμείς το γκολ απ’ ότι ο Εργοτέλης. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια. Πιστεύω πως ήμασταν καλύτεροι συγκριτικά με το προηγούμενο παιχνίδι. Ελπίζω να είμαστε πιο εύστοχοι στην συνέχεια. Αξίζουν και στον Εργοτέλη συγχαρητήρια που προσπαθεί να κάνει μία πολύ καλή ομάδα.»

Εισιτήρια: 1.276

Εισπράξεις: 7.719,5 €