Την “πλήρωσε” ο Κεχαγιάς

Μετά από τρεις αγωνιστικές ήρθε η ώρα για την πρώτη απομάκρυνση τεχνικού στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Superleague.

Ο Νίκος Κεχαγιάς πλήρωσε το κακό ξεκίνημα της Ξάνθης στο πρωτάθλημα και έλυσε μετά από κοινή συμφωνία με την διοίκηση το συμβόλαιο του. Όσον αφορά τον αντικαταστάτη του κ. Κεχαγιά, θα είναι ο κ. Παράσχος

Την πρώτη φετινή της ήττα γνώρισε η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά στο Παγκρήτιο. Ο Εργοτέλης επικράτησε με 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Ρομάνο στο 64′. Ένα λεπτό αργότερα ο διαιτητής Ηλίας Σπάθας απέβαλλε τον Μανώλη Μπέρτο και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την SKODA ΞΑΝΘΗ

Περιγραφή αγώνα

Η SKODA ΞΑΝΘΗ στο πρώτο ημίχρονο “πατούσε” καλύτερα αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε μεγάλες ευκαιρίες το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο. Στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιχρόνου οι κινήσεις της έδειχναν σιγουριά, σε αντίθεση με τον Εργοτέλη που είχε κάποιες μικρές εκλάμψεις στο παιχνίδι του.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ήταν καλύτεροι. Κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 64′ με τον Ρομάνο κι από το επόμενο λεπτό τα θεμέλια της νίκης τους έγιναν ακόμη πιο στέρεα μετά την κόκκινη που αντίκρυσε ο Μπέρτος ένα λεπτό αργότερα. Οι αλλαγές του Νίκου Κεχαγιά στη συνέχεια δεν έφτασαν στους φιλοξενούμενους κι έτσι η αναμέτρηση τελείωσε με το 1-0.

Φάσεις – Γκολ

Στο 2′ την κεφαλιά του Χίμπλιγκερ μπλόκαρε ο Γκσπούρνιγκ.
Στο 6′ και το 7′ άστοχα σουτ του Λεάλ.
Στο 15′ το σουτ του Φλίσκα μπλόκαρε ο Δασκαλάκης.
Στο 21′ ο Γιαλούσης πρόλαβε τον Κατόγκο πριν σουτάρει.
Στο 33′ ο Ολίσε σούταρε άστοχα.
Στο 41′ το σουτ του Λεάλ μπλόκαρε ο Γκσπούρνινγκ.
Στο 42′ η κεφαλιά του Λεάλ δεν βρήκε τον στόχο.

Στο 50′ ο Ολίσε πάσαρε στον Λεάλ που γύρισε κι έκανε το πλασέ για να φύγει η μπάλα λίγο άουτ.
Στο 60′ το δυνατό φάουλ του Στρμπα απέκρουσε ο Δασκαλάκης και το σουτ του Στιούαρτ έφυγε ψηλά άουτ.
Στο 64′ ο Λεάλ έκανε την σέντρα, ο Μπούντιμιρ έδωσε στον Ρομάνο που με σουτ σημείωσε το 1-0.
Στο 67′ ο Γκσπούρνινγκ απέκρουσε το νέο σουτ του Ρομάνο.
Στο 74′ η κεφαλιά του Μπούντιμιρ μετατράπηκε σε κόρνερ από τον τ/φ.